Zaćma wtórna

U niektórych pacjentów poddanych zabiegowi usunięcia zaćmy może wystąpić tak zwana zaćma wtórna. Polega ona na zmętnieniu tylnej ( naturalnej) części torebki soczewki, którą w trakcie operacji pozostawia się w oku aby „położyć” na niej wszczepianą sztuczną soczewkę. Z czasem, zwykle w przebiegu chorób metabolicznych (np. cukrzycy), atopowego zapalenia skóry, stanów zapalnych lub urazów gałki ocznej torebka może zmętnieć i zaburzyć widzenie.
Skuteczną i powszechnie stosowaną metodą leczenia zaćmy wtórnej jest zabieg kapsulotomii z wykorzystaniem lasera neodymowo-yagowego (YAG), np. Carl Zeiss Visulas YAG II Plus.
Zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie. Polega na zrobieniu małego otworu w centralnej części torebki tylnej a jej efektem jest niemal natychmiastowa poprawa widzenia. Zabieg wykonuje się w pozycji siedzącej przy specjalnie skonstruowanej lampie szczelinowej. Po wcześniejszym badaniu oko zostaje znieczulone przy pomocy kropli. W celu stabilnego ustawienia gałki ocznej przykłada się do niej specjalny rodzaj szkła kontaktowego, uniemożliwiającego mruganie powiek i powiększającego obraz. Trwający kilkanaście sekund zabieg jest bezbolesny a już 30 minut po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu.